İtibar Yönetimi Neden Yapılır?

Siz değerli okurlar için itibar yönetimi neden yapılır hakkında bir yazı hazırladım. İtibar yönetimi iki temelde gerçekleştirilir:

 • Kurumsal İtibar Yönetimi,
 • Kişisel İtibar Yönetimi.

Günümüz dünyasında her şey dijitale endekslenmiş halde. Tabi ki bu artık yaptığınız hiç bir şeyin silinmediği anlamına geliyor. Yani iyisiyle kötüsüyle yapılanlar bu denli kayıt altındayken birini ve ya bir şirketi araştırırken yapılması gereken tek şey adını yazıp Google’dan aratmak olacaktır. Yazımda bu nokta da  kişilerin değil kurumsalın itibar yönetimi üzerine bir çalışma gerçekleştirdim ve bunun da nedenleri üzerine değinmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Düşünsenize siz köklü bir şirket sahibisiniz neden itibarınızı yönetmek isteyesiniz. Yazımda bu noktaya özellikle değindim. İyi okumalar.

Kurumsal İtibar Yönetimi Nedir?

Kurumsal İtibar YönetimiEsasında itibar, bütün insanların başka insanlar, markalar ve kuruluşlar noktasında zihninde meydana gelen olumlu ya da olumsuz değer yargılarına verilen addır. Kuruluşlar noktasında itibar yönetimi, gün geçtikçe biraz daha önem kazanmış durumda. İtibarlı algılanmak noktasında tüm marka ve kurumlar, bu iş için belli bir para miktarı belirlemenin ötesinde altyapılarını çok iyi bir şekilde plan yapmak ve tesis etmek şarttır. İyi şekilde planı yapılan bir çalışma, itibar noktasında önemli bir basamaktır.

Bir başka dikkat edilmesi faktör, sunulan ürün ve hizmetin kaliteli olması yani hedef kitlede oluşturulacak tatmin ve kendisini özel hissettirme halidir. Müşteriye verilen ürün veya hizmet problemli, yetersiz veya kusurluysa itibardan söz etmek imkansızdır.

Kurumsal İtibar Yönetimi Neden Yapılır

Kurumsal itibar yalnızca ürün ve hizmetlerin reklamı ve tanıtımı noktasında değil, farklı pek çok sebepten kaynaklı doğru yönetilmesi şart olan bütünsel bir algı meselesidir. Kurumsal itibarın büyük işletme ve tanınan markaların bir çok artıları vardır. Kurumsal itibar yönetimi meselesinde başarılı olan markaların ve şirketlerin:

 • Toplam değerlerinde artış görülür
 •  Pazara daha çok hakim olurlar
 • Rakiplerle aynı kalitede ürettikleri ürünü daha yüksek bir fiyat seviyesinden alıcıyla buluşturabilirler.
 • Büyük tedarikçi firmalar yoluyla sunulan hizmet veya yarı mamul arzında, pazarlık edebilir noktaya gelirler; rakiplerine göre daha uygun fiyata satın alabilirler ya da alım koşullarını sağlayabilirler.
 •  Kıt ham madde kaynakları veya yarı mamul tedarik meselelerinde rakip işletmelere oranla öncelik sahibi olurlar.
 •  Pazarda eğilimi belirleyen konumuna yükselirler.
 • Yeni piyasaya sundukları ürün veya hizmeti kolay yollarla tüketiciye benimsetir ve satarlar.
 •  Finansal kredibilitelerinde artış gerçekleşir ve yatırımcılar onların kapısını çalar.
 •  Aracı, distribütör, toptancılar ve perakendecilere karşı söz söyleme şansları artar.
 •  Nitelikli iş gücü noktasında çekim merkezi haline gelirler.
 • Marka değerli yükselir.
 •  Sürdürülebilirlikleri artar.

Dijitalde İtibar Yönetimi

Dijitalde İtibar YönetimiGünümüz dünyasında dijital platformlar ve sosyal medya mecraları, insanların hemen hemen bütün düşüncelerini önceden belirlenen denetimden ya da onay mekanizmasından geçmeden kolaylıkla aktarılabilen bir mecra haline dönüştü. Bundan kaynaklı kullanıcıların marka ya da ürünler noktasında rahatlıkla paylaşımda bulunabildiği öneriler, markalara göz ardı edilemeyecek bir kazanç getirebildiği gibi olumsuz düşünceler de; dijitalde itibara lekeler sürerek hem maddi hem manevi yönden zarara yol açabiliyor. Bu noktada da dijitalde(online) itibar yönetimin neden yapılır sorusunun cevabı ortaya çıkmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir