İtibar Yönetimi

Dijital dünya geliştikçe bu alanın etkisi de oldukça arttı. Dijital alan çoğu noktada yeni nesilde gerçek hayatın önüne geçmiş durumda. Peki dijitalde ki itibarımız ya da dijitalde yaratılan itibar gerçek hayatı etkiler mi? Günümüz dünyasında buna hayır demek imkansız. Yazımda da bu noktada itibar yönetimi nedir, nasıl yapılır, kurumsal itibar yönetimi nasıl yapılır, örnekleri nelerdir, kişisel itibar yönetimi nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Dijitalde İtibar Yönetimi

Dijitalde İtibar YönetimiÇoğumuz, birinin arkamızdan bizim hakkımızda konuştuğu zamanları hatırlayabiliriz. Bu konuşmaların gerçekleştiğini ya da söylentilerin ortaya çıktığını ve birçoğumuzun gelgiti değiştirmekte çaresiz hissettiğimizi bilmek güzel bir şey değildir. Burada devreye itibar yönetimi girer.

Bugün, hayatımızı dijital bir çağda yaşadığımız için, bize (veya bir şirkete veya markete) zarar vermek isteyenler, bu tür bir hedefe ulaşmalarını engelleyen birkaç engel bulacaklar.

Kendimiz, kötü bir yemek deneyimi yaşayabilir veya kusurlu ürünler satın alabilirdik. Dijital cihazlarımızla, çoğumuz interneti (Twitter, Facebook, İnstagram, Amazon, vb.) olumsuz duygularımızı paylaşırken, bazıları daha da ileri gidip, görevlerini yoğunlaştırmak için parçalar üretiyor. Sosyal medyanın çok kişisel niteliği ve erişilebilirliği, iş ağına ve sosyal medyaya yerleştirilen ağırlığa bağlı, şeffaf iletişim ve yanıt verme gereksiniminin tamamı, itibarların yönetilmesine ihtiyaç duyulmasına yol açıyor.

İtibar Yönetimi Nedir

İtibar yönetimi, olumsuz yorumları, bilgileri veya arama sonuçlarını yok etmek ve istenen bir görüntüyü olumlu bir şekilde vurgulayan içerikleri tanıtmak için çaba ve kampanyaları içerir.

Yelp ve TripAdvisor gibi çeşitli tüketici inceleme sitelerini veya bir işletme web sitesinin inceleme veya referans sayfalarını düşünün. Her biri, işletmemiz veya kendimiz hakkında bilgiler içeren, ağzına kadar dolu organik ve dinamik bir ortamdır. İşletme sahiplerinin bilmediği şey, tüketici inceleme sitelerinin işletmelerin olumsuz veya zarar verici yorumları kaldırmasına izin vermemesidir. Hoşnutsuz çalışanlar, tüketiciler ya da sadece işe yaramaz internet trolleri kısa sürede hasara yol açabilir, bu nedenle itibar yönetimi genel bir iletişim programının bir parçası haline gelmelidir.

İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır

İtibar yönetimi üç ana taktikte yoğunlaştırılabilir: onarım, yeniden kurma ve iyileştirme:

Onarım: Siz veya işletmeniz itibar yönetimine ihtiyaç duyuyorsa, ilk adım zarar görmüş itibarınızın biraz da olsa düzeltmek. Tüketici yorumları sitelerinin kısıtlılıkları ve internet erişimini göz önünde bulundurarak, buna uyumlu şekilde hareket etmek faydalıdır.

İtibar YönetimiYeniden İnşa Etme: İlk süreç atlatıldığında, bir sonraki adım itibarı yeniden inşa etmek ve çeşitli halkla ilişkiler araçları (basın, sosyal medya, blog, vb.) aracılığıyla bir marka ya da ticari itibarı daha da büyütmektir.

İyileştirme: Negatif algıyı yok etmek için markalar ve işletmeler SEO, düzenli yanıt ve sürekli güncellik yoluyla dijital özellikleri ve itibarı optimize etmelidir.

Çevrimiçi itibar danışmanı kullanılması gereken bir iş yapıyorsanız, kendi başınıza bir itibar yönetimi sürecini başlatma konusunda ipuçları veren firmalar vardır. Bu firmalar, kolayca erişilebilen ve ücretsiz rehberler sunarlar. Ancak, ihtiyaçlarınız bir başlangıç ​​noktasının ötesinde görünüyorsa, süreci hızlandırmak için sizinle birlikte çalışmak üzere deneyimli PR profesyonelleri ile çalışmanızı öneriyoruz.

İtibar Yönetimi yazımı beğendiyseniz ve faydalandığınızı düşünüyorsanız;

İşletme Yönetimi ve İtibar

Kurumsal İtibar Yönetimi yazılarımı da okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir