Kurumsal İtibar Yönetimi

Kurumsal itibar yönetimi tüm kurumların ve markaların istese de istemese de başvurması gereken bir yönetim alanıdır. Yani bununla ilgili ister profesyonel çalışın isterseniz de kör topal gerçekleştirin ama kurumsal anlamda itibarınıza önem verirsiniz, yönetiminizi belirlersiniz. Yazımda bu noktada itibar nedir, itibar yönetimi nedir, nasıl yapılır, etkileri nelerdir, kurumsal anlamda itibar yönetimi nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

İtibar Nedir?

Kurumsal İtibar Yönetimiİtibar, daha bireysel bir kavram olarak karşımıza çıkarken esasında büyük kurumlar ve markalar da itibara sahiplerdir. Genelde de şöyle düşünülebilir itibar bir insanın ve ya kurum yaptıklarından doğru duyulan inançtır. İyi ve ya kötü anlamda yaptıklarının yapacaklarının teminatı olarak algılanması meselesi itibardır. Kurumsal itibar bunun biraz daha ötesindedir diyebiliriz.

Şirketlerde ve markalarda , itibar bir kuruluşun varlığının ve finansal performans ve yenilik ile birlikte önemli bir ögesi olarak görülür. Aynı zamanda örgütün kimliğine, performansına ve müşterileri ile kurduğu iletişime bağlıdır.

Dikkat edilmesi gereken unsurlar, itibarın imajların bir ‘kollektif temsili’ olduğudur. İtibar zaman içinde elde edilir, muhafaza edilir, arttırılır veya geri çevrilir.

Kurumsal İtibar Nedir

Reel akılla çalışan organizasyonlar bugün risk yönetimi noktasında tüm makul eylemleri üstlenirler. Güvenlik protokolleri, bakım gereksinimleri, izleme ve teşhis, kalite kontrol, düzenleyici standartlar ve daha fazlası. Önleyici tedbirlere rağmen, bir noktada tüm örgütler muhtemelen Murphy’nin Yasası’nın sert gerçekliğine katlanacaktır: “Bir şey ters giderse, gidecektir.”

Bu kaçınılmaz olasılığa rağmen, krizlerin veya algılanan bir krizin potansiyel uzun vadeli etkilerini yönetmek için hazırladıkları az sayıda organizasyonun saygınlığı olabilir. Hasar gören itibarlar, müşterilerle, düzenleyicilerle ve yatırımcılarla olan ilişkileri, ayrıca yeni iş kazanma ve çalışanları kendine çekme ve tutma becerilerini etkileyebilir.

Kurumsal İtibar Nasıl Yönetilir

Gerçek ve potansiyel kriz durumlarını zamanında yönetmek için hazırlık şarttır. Günümüzde bilgi, sosyal ağlar ve çevrimiçi medya aracılığıyla inanılmaz hızlarda yayılmaktadır. Bilgi çağı, kuruluşların önemli paydaşlarla nasıl iletişim kurması gerektiğini ve iletişimin ne kadar hızlı gerçekleşmesi gerektiğini yeniden tanımladı.

Bugünün liderleri, “Bir şey olsa, 30 dakika içinde cevap verebilir miyiz? diye sormak zorundadırlar. Eğer cevabınız hayır ise, o zaman bir kriz için hazırlıklı değilsiniz,” diyor Eski ABD Başkanı Ronald Reagan’ın Medya İlişkileri Direktörü olarak görev yapan Merrie Spaeth.

Kurumsal İtibar Nasıl YönetilirTwitter gibi küçük bir blog mecrasında dahi yayınladığınız herhangi bir metin ulusal medya kanallarının bile ötesinde bir hızla yayılabilir.Herkesin her şeyi yayınlayabileceği bir çağda, şirketlerin yalnızca izlemesiyanlış, bu forumlarda kendi etkilerini oluşturmaları gerekiyor. Şimdi sosyal medya varlığınızı düşünün – eğer Twitter’da bir söylentiyi düzeltmeye çalışıyorsanız, ama kimse sizi takip etmiyorsa, tweetin görünecek ve hatırlanacak mı?

Herhangi bir olay cevabının kritik ilk adımı, olayın acil durum veya kriz haline gelip gelmeyeceğini ve dolayısıyla şirketin itibarı için bir tehdit olup olmadığını belirlemektir. Hem devam eden sorunlar hem de ani acil durumlar bir kriz haline gelme potansiyeline sahipken, uygun şekilde ele alındığında, bir şirketin markasının veya ilişkilerinin yaşadığı noktaya tırmandırılmaları gerekmez. Aslında, iyi ele alınırsa, durum bir markanın itibarını yükseltmek için işe yarayabilir.

İşte tüm bu çalışmalar için profesyonel destek şirketlerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Günümüzde başarılı ajanslar ve danışmanlık firmalarının sayısı az da olsa artmaktadır.

Kurumsal İtibar Yönetimi yazımı okudunuz faydalandığınızı düşünüyorsanız;

Sosyal Medya Yönetimi ,

İtibar Yönetimi yazılarımı okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir