Sosyal Medya Yönetimi

Günümüz dünyasında sosyal alan sokaklar olmaktan çıktı ve cebimize girdi. Önceden asosyal diye tanımlanan insanlar evden çıkmayan insanlardı fakat bugün öyle bir noktadayız ki sosyal medyada olmayana asosyal der hale geldik. Fakat bunun için profesyonelleşmeye ne gerek var. Yani neden herkesin yapabildiği bir şeyi “sosyal medya yönetimi” gibi bir başlık altında inceleme ihtiyacı duyduk? Şunu belirtmeliyim ki elbette Bakkal Erdal’ın ya da Komiser Behzat’ın sosyal medya yönetimine ihtiyacı yok. Ticari kaygı güdenler ve markalar sosyal medya yönetimine ihtiyaç duyarlar. Yazımda da sosyal medya yönetimi nedir, nasıl yapılır, sosyal medya yönetim teknikleri nelerdir, eğitimi var mı gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya YönetimiSosyal medya yönetimi, bir firmanın ya da kurumun, çeşitli sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla kendini tanıtması ve müşteriler ile kurum arasında iletişimin sağlanmasıdır. Bunu ise sosyal medya uzmanları yapar. Sosyal medya uzmanı olmak için üniversitelerde bu alanla ilgili doğrudan bir bölüm olmasa da çeşitli üniversiteler ve eğitim merkezleri sosyal medya yönetimi ve sosyal medya uzmanlığı konusunda eğitimler vermektedir.

Sosyal medya yönetimi sayesinde markalar kendi hedef kitlesini iyi tanır, onların beklentilerini görür ve ona göre projeler üretebilir. Bu da firmaların marka değerinin artmasını sağlar. Bu anlamda sosyal medya yönetimi, markalar ya da firmaların pazardaki konumu açısından etkili rol oynamaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Paylaşılan içerikler her ne kadar önemli olsa da mecra çok daha önemlidir. Firmaların kendi sitelerinde yer alan tanıtımları ya da reklamları genel olarak sadece bilgi veren içeriklerdir. Oysa sosyal medyada yer alan içerikler marka ile kullanıcı arasında etkileşimli bir ilişki kurulmasını sağlar. Bu da markanın temsiliyetini, şeffaflığını ve ulaşılabilirliğini artırarak ona değer katar, itibarını yükseltir.

Ayrıca sosyal medya içerik yönetimi, firmaların, çeşitli arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlar. İyi planlanmış bir sosyal medya yönetimiyle firmalar, arama motorlarında üst sıralara çıkarak ziyaretçi sayısını artırabilir, müşterilerin ilgisini çekebilir.

Markaların Sosyal Medya Entegrasyonu

Markaların Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde hesaplarının olması tek başına yeterli değildir. Bu hesapların birbirine bağlanması da gerekir. Örneğin paylaşımların altına diğer hesapların adresleri yazılmalı, bir paylaşım diğer hesaplarda da görünmelidir. Böylece, markayı takip edenler, bütün dijital ortamlarda o markayla iletişime geçebilir, söz konusu markanın görünürlüğü ve popülaritesi artar, ilgili aramalar ziyaretçileri bu hesaplara yönlendirebilir.

Takipçilerden gelen şikayet ve önerilerin hızlı bir şekilde yanıtlanması, çözüm bulmaya çalışan bir dille samimi cevaplar verilmesi de iyi bir reklam çalışmasıdır.

İnternet ortamında yer edinmiş bir firmanın, konumunu sürekli tutmak için sosyal medya üzerinden kullanacağı en önemli stratejilerden biri de kapmaya başlatmaktır. Bu dijital kampanyalar sayesinde firmanın takipçi sayısı artacak ve marka reklamı yapılmış olacaktır. Kampanyaların güvenilirliği ve şeffaflığı da takipçiler açısından çok önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimini Neden Önemsemeliyiz?

Sosyal Medya Yönetimini Neden ÖnemsemeliyizHepimiz ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bir işletme olarak yalnızca markanız hakkında değil, aynı zamanda rakiplerinizle, endüstrinizle ve uzmanlık alanlarınızla ilgili çevrimiçi sohbetlere katılmanız çok önemlidir.

Bir sosyal medya stratejisi başlatmadıysanız bile, şirketiniz, rakipleriniz ve büyük trendleriniz hakkında insanların söylediklerini (iyi ya da kötü) izlemelisiniz. Ve şirketinizi olumlu ve otantik bir şekilde temsil ederek, uzmanlığınız ve işletmeniz için güvenilirlik kurabilir, müşterileri ve umutları hızlı bir şekilde bağlayabilirsiniz.

Şikayetlere hızlı bir şekilde yanıt vererek şirketinizle ilgili olumsuz konuşmalar ortaya çıkarsa zararı hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Sosyal medya, bireyleri ve olası etkileşimleri bireysel olarak izlemek ve yönetmek için daha kolay olan diğer pazarlama programlarına da insanları yönlendirebilir.

Yazımı beğendiyseniz ve faydalı bulduysanız mutlaka;

Kurumsal İtibar Yönetimi,

İşletme Yönetimi ve İtibar yazılarımı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir